Gelibolu Yarımadası

Ülke tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Gelibolu yarımadası, Çanakkale zaferinin sembolü haline gelmiştir. Günümüzde gezi turları yapılan ve tarihe tanıklık edilen bölge, sahip olduğu müzeler ile sizleri geçmişe götürüyor. Bu güzide ilçe için tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Marmara Bölgesinde yer alan Gelibolu, Çanakkale Boğazı ile Saros körfezi arasında bulunuyor. Çok sayıda doğal güzelliğe sahip olan bölgeye karayolu ile, feribot ile ulaşabiliyorsunuz. Troya kenti kadar eski bir tarihe sahip olduğu bilinen Gelibolu Türk tarihinde de önemli bir yere sahip.

Asıl adı Galli Polis olan Gelibolu, zamanla Türkçeleşmiş ve bu ismi almıştır. Günümüzde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli parkına ev sahipliği yapan bölge de  günübirlik tarih turizmi yapılmaktadır. Yerli ve yabancı çok sayıda tursitin ilgi odağı halin eğelen Gelibolu bizler için son derece önemlidir.

Ne Zaman Gezilmeli ?

Doğal güzelliklere sahip olan Gelibolu gezisi öncesinde mutlaka bir gezi planı yapmalı, Gelibolu hava durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yapacağınız gezi sırasında yağış olması veya çok sıcak olması gezinin dilediğiniz gibi geçmesini önleyecektir.

Bölge Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir konuma sahip olduğu için farklı iklimler görülmektedir. Bu nedenle Gelibolu hava durumu saat saat farklılık gösterebilir. BU bölgeyi gezmeden önce hava durumu incelemesi yapmalı, gezinizin kusursuz ve keyifli geçmesini sağlamalısınız.

Tarihi bir tur için ideal dönem ilk bahar ve son bahar dönemleridir. İdeal sıcaklığa sahip bu mevsimlerde unutulmaz bir deneyim yaşayabilir, tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir