İnternet Üzerinden Randevu Alma

Ehliyetini ilk defa alacaklar öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların hizmetine sunulmuş olan https://randevu.nvi.gov.tr  linkine tıklayarak ehliyet randevu işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Randevunun adımları hakkında detaylı bilgiyide şu linke tıklayarak alabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan randevu işlemleri ile kendiniz için müsait olan günü ve saati seçebiliyorsunuz. Yeni bir sistem olan internet üzerinden randevu alma işlemi ile ehliyet alma işlemleri daha kısa ve daha kolay hale getirilmiştir.

Geçmişte Trafik Şube Müdürlüklerine giderek sıraya girip alabildiğiniz  ehliyet artık internet üzerinden alacağınız randevu ile verilmektedir. Ehliyet randevu işlemlerini tamamladıktan sonra başvuru evraklarınızı verip, parmak izi ve ıslak imza işlemlerini de tamamladıktan sonra ehliyet başvuru işlemleriniz sona eriyor. 3 gün içinde vermiş olduğunuz adrese ehliyetiniz teslim ediliyor.

Kayıp, Eski ve Kırılan Ehliyetler için Başvuru

İlk kez ehliyet alanlar dışında ehliyet yenileme tarihi gelenler, ehliyeti kırılanlar, ehliyetini kaybedenler de randevu alarak yenileme işlemlerini yapmak zorundalar. Randevu alınmadan artık ehliyet alma veya ehliyet yenileme işlemleri yapılmamaktadır. Bakınız:
https://www.ehliyetsinavsorulari.org/ehliyet-degistirme-ve-yenileme-islemleri.

Randevu alma işleminden sonra ehliyet yenileme işlemi için evraklarınızı hazırlamayarak randevu gününde teslim etmeniz gerekiyor. Evraklarınızı teslim etmeden veya eksik evrak ile ehliyet yenileme işlemleri yapılmıyor. Bu nedenle ehliyet yenileme işlemi için gerekli olan yenileme harç bedeli, adli sicil kaydı, sağlık raporu, kan grubu kartı, biometirk fotoğraf ile birlikte randevu saatinde ilgili kurumda hazır olarak beklemelisiniz. Randevu saatinde parmak izi kontrolü ve ıslak imza ile birlikte ehliyet yenileme işleminiz bitecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir