Madde Bağımlılığı ve Psikolojik Danışmanlık

Aile hayatında yaşanan problemler, çevre ya da psikolojik sorunlar nedeniyle madde kullanımı, günümüzde özellikle gençler için en büyük tehlikelerden birisidir. Bir kez başlanması halinde bırakılması oldukça güç olan madde bağımlılığı, kişilerin hem sosyal hayatlarını hem de mesleki hayatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle madde bağımlılığında fiziki, sosyal ve ailevi işlevselliğin yeniden yapılandırılabilmesi için uzman bir psikolojik danışmanlık hizmeti alınması oldukça gereklidir. 

Madde Bağımlılığında Psikolojik Desteğin Önemi 

Kişileri fazlası ile yıpratan ve yaşam standartlarını düşüren bir rahatsızlık olan madde bağımlılığı, her yaşta görülse de en yaygın şekilde erken yetişkinlik ve ergenlik dönemlerinde gözlemlenmektedir. Kullanılan maddenin tipine, süresine ve miktarına göre değişkenlik gösteren belirtilere sahip olan madde bağımlılığı, kişilerin psikolojik ve fizyolojik yapılarına göre değişen belirtileriyle de bilinmektedir. 

Kendi başına tedavi edilmesi mümkün olmayan bir rahatsızlık olan madde bağımlılığı, bu alanda yeterince deneyim sahibi olan psikolog İstanbul danışma merkezlerinde tedavi edilebilmektedir. Hastaların bireysel özelliklerine göre özel tedavi yöntemleri ile tedavisi yapılabilen madde bağımlılığı konusunda iyi bir danışmanlık merkezi arayanlara ise bu alanda en iyi adres olan Homopsychologicus adresi tavsiye edilebilmektedir. Homopsychologicus adresi ayrıca madde bağımlılığı dışında alkol bağımlılığı konusunda da başarılı tedavi yöntemleri uygulayabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir