Sağlıklı Dişler İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Diş sağlığı yaşamını sürdüren her insan için en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız ve diş sağlığında dişlerin düzenli olarak kullanılması, doğru ara yüzü fırçası ve diş ipinin kullanılmasının yanı sıra, beslenme konusuna da dikkat edilmesi gereklidir. Üstelik rutin diş doktorunun kontrolleri ile hangi besinlerin tüketilip tüketilmeyeceğini öğrenebilmek de mümkündür.

Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler Hangileri?

Ağız ve diş sağlığı konusunda faydalı olan pek çok besin bulunurken, bunlardan bazıları ise kalsiyum değeri yüksek olan süt ve süt ürünleridir. Örneğin; peynir, yoğurt ve ayran gibi besinler, içeriğindeki yüksek kalsiyum değeri sayesinde dişlerin daha güçlü olmasını ve uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayabilmektedir. Et ve et ürünleri, balık, havuç, brokoli, patates gibi besinler de faydalı olabilmektedir.

Bunun yanı sıra elma, çilek, narenciye, kivi gibi meyveler içeriğindeki C vitamini ile diş etine kayda sağlarken, bu meyveler aynı zamanda diş estetiği konusunda da fayda sağlayabilmektedir. Örneğin; dişlerin daha temiz ve beyaz görünmesine yardımcı olabilmektedir.

Diş Sağlığına Zarar Veren Besinler Hangileri?

Bazı besinler ağız ve diş sağlığı konusunda etkili olurken, bazılarının ise olumsuz etkileri bulunmaktadır. Özellikle de asitli ve şekerli besinler, işlenmiş gıdalar ve karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler diş sağlığına zarar verebilmektedir. Örneğin; lolipop, şeker, hamur işi gıdalar, aşırı derecede tüketilen kuru incir ve kuru üzüm gibi gıdalar dişlerin dış yüzeyini sararak bakteriler için yakıt deposu haline gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir